Alla nyheter juli 2009

Betala med kort eller direktbetalning via internetbank måndag 27 juli 2009


Nu går det äntligen att betala sitt medlemskap i Stockholms p-kassa med kort eller direktbetalning via internetbank. (Som medlem i p-kassan betalar vi eventuella böter du får när du plankar i SL-trafiken.) Detta har länge varit en av de mest efterfrågade förbättringarna så vi hoppas att ni blir nöjda och att det fungerar bra. Vi använder oss av Payson för att ta emot pengarna, det betyder att du måste skapa ett konto hos dom för att kunna betala till oss. Men det tar bara några sekunder så det är inga problem. Vi inleder nu vår testperiod av detta system och hoppas att det kommer fungera bra för alla inblandade. Har du några frågor, är det något som inte fungerar som det ska eller är det något du tycker vi kan förbättra så tveka inte att skicka iväg ett mejl till sthlm@planka.nu eller skriv en kommentar på denna nyhet. Du kan självklart även betala din självrisk och handla i vår affär med Payson! Det kommer även fortsättningsvis att fungera lika bra att betala till vårt vanliga Plusgirokonto, för oss spelar det ingen roll vilket du använder så gör det du tycker är smidigast.

Läs hela nyheten ...

Vetenskaplig kritik mot EU: hållbara städer kräver utökad kollektivtrafik torsdag 23 juli 2009

På dagens DN Debatt riktar generalsekreteraren på EU:s miljöbyrå och chefen för Stockholm Environment Institute svidande kritik mot EU:s alltför låga utsläppsmål. De menar att dessa inte är tillräckliga för att undvika mer än två graders ökning av jordens temperatur, något som G8-mötet lovade och som även är det mål som FN:s klimatpanel IPCC har slagit fast. Debattörerna menar att det krävs 80-90 procentiga minskningar av koldioxidutläppen till år 2050. Långt över de 50 procent EU:s ministrar diskuterar i Åre idag.

Läs hela nyheten ...

Några kommentarer kring “överutnyttjandet” onsdag 22 juli 2009

De senaste dagarna har vi från borgerligt håll återigen fått höra att nolltaxa i kollektivtrafiken skulle leda till överutnyttjande. Se till exempel: Munkhammar och Corren. Som vi alla vet så går borgerlig argumentation ut på att upprepa samma argument om och om igen för att till slut kunna hävda att något är vedertaget, eftersom så många sagt det. För oss som står lite vid sidan av så kan det till en början verka tragiskt, men det första intrycket övergår snart i en farsartad känsla.

De bilåkande borgarna ska alltså berätta för oss som åker kollektivt varför nolltaxa inte skulle fungera. Och det blir ofta helt fantastiskt, ibland får man uppfattningen att de åker tunnelbana lika sällan som en vanlig människa går på Liseberg. Är det månne därför de tror att folk skulle köa för att få åka runt runt på gröna linjen mellan Hagsätra och Hässelby, typ som vi står i kö till Balder?

Vi tänkte i alla fall kort kommentera det här talet om överutnyttjande och berätta lite om vad vi tror att det kan ha sin upprinnelse i. För den som vill läsa mer rekommenderar vi Petter Nilssons text ‘En tragisk tragedi’ på Dagens Konflikt.

Läs hela nyheten ...

Klipp från TV4 och P3 samt pressmeddelande om krisen i kollektivtrafiken tisdag 21 juli 2009

Igår och idag har vi varit med lite i TV4 och P3, här kan du titta och lyssna på det, samt läsa vårt senaste pressmeddelande om krisen i kollektivtrafiken.

Läs hela nyheten ...

Ny film: Så plankar du i SL-trafiken måndag 20 juli 2009

Vi har gjort en ny instruktionsfilm för plankare i SL-trafiken, denna är betydligt mer komplett än den förra vi hade och innehåller plankning förbi guljackor och alla sorters spärrar.

Läs hela nyheten ...

Vi hjälper SL med deras konsumentupplysning söndag 19 juli 2009

Förra veckan skrattade vi gott åt SL:s senaste antiplankningsalster. Nu har denna eminenta film fått en uppföljning med en reklamkampanj i kollektivtrafiken. SL har fyllt kollektivtrafiken med affischer på personer med plankor istället för huvuden, antagligen för att markera att de inte längre tycker att plankare är ohyra, utan snarare spånhuvuden eller något liknande trevligt. Förutom den fina bilden så är SL även frikostiga nog att delge oss resenärer lite information om att olika saker i kollektivtrafiken (typ papperskorgar) kostar pengar.

Läs hela nyheten ...

Ännu en fantastisk antiplankningsreklam från SL fredag 10 juli 2009

Med jämna mellanrum lanserar SL nya kampanjer för att berätta för folk att det är dumt att planka, dessa tillfällen är väldigt speciella för oss i Planka.nu. Dels för att vi blir lite smickrade och dessutom får massa gratis reklam, dels för att SL är så gulliga i sin totala oförståelse för hur de ska kommunicera med sin tänkta målgrupp. Vem minns inte med glädje den klassisk kampanjen “Soffmys med Lennart Jangälv i rusningstrafiken” eller vår egen favorit “Vi plankar på häftiga, ungdomliga, sätt – för att få ungdomarna att sluta tycka det är häftigt att planka” en kampanj som i sin totala bakvändhet nästan lyckades förmedla det SL ville.

Nu har det blivit dags igen, i sommar presenterar SL stolt – för våra skattepengar – denna antiplankningsreklam på en biograf nära dig.

Läs hela nyheten ...

Förslaget till ny kollektivtrafiklag sågas av oppositionen tisdag 07 juli 2009

Vi rapporterade för drygt en månad sedan med stor skepsis om SOU:n ‘En ny kollektivtrafiklag’, denna skepsis delas glädjande nog av den röd-gröna oppositionen i riksdagen. Vid ett seminarium arrangerat av Svensk Kollektivtrafik under Almedalsveckan där representanter för S och MP närvarade så bekräftade dessa att lagen kommer rivas upp (alternativt ej träda i kraft, beroende på om den gjort det eller ej) om det blir en röd-grön allians efter valet 2010. Planka.nu tackar och bockar för detta besked och lovar att vi kommer hålla koll på oppositionen så att de håller sina löften.

Läs hela nyheten ...