Mer info om demon fredag 30 mars 2007
Imorn klockan 15.00 smäller det på Sergels torg! Vi uppmanar alla att ta med sig en tunnelbanereklam eller två för att göra plakat av, vi kommer ha med oss färg, pennor och sprejmallar till Sergels torg.
Imorn klockan 15.00 smäller det på Sergels torg! Vi uppmanar alla att ta med sig en tunnelbanereklam eller två för att göra plakat av, vi kommer ha med oss färg, pennor och sprejmallar till Sergels torg.
Igår utbröt kravaller på en av de största järnvägsstationerna i Paris efter att polisen brukat övervåld mot en plankare. Efter att en man hade hoppat över spärren och stoppats av personal tillkallades polis som uppenbarligen inte kunde bete sig, strax fylldes stationen av uppretade resenärer som kastade plastflaskor mot polisen och slog sönder biljettautomater.
Medan den borgerliga landstingsmajoriteten i Stockholm väljer att höja priserna på kollektivtrafiken, trots att miljöministern säger att det måste bli billigare att åka kollektivt, så väljer borgmästaren i San Francisco att gå en annan väg.
Antalet personer som åkt fast i biljettkontroller har ökat dramatiskt i Göteborg, och eftersom kontrollerna varit lika många så betyder det att plankningen ökat upp till 60%. Nu får politikerna helt enkelt välja mellan mer våld på spårvagnarna eller avgiftsfri kollektivtrafik!
Nu på söndag den 25:e Mars 15:00 är det plakat/banderollworkshop inför demonstrationen på södermalmska trendfiket Kafé 44 på Tjärhovsgatan 46, tunnelbanestation Medborgarplatsen.
Sno med ett par tunnelbanereklamer att göra plakat av så står vi för tyg, färg och sprejmallar!
Vi har just fått in en exklusiv vårkollektion på temat Ridin dirty! Figursydda T-shirts, linnen och hoodies i massa olika färger. Kvaliten på dessa plagg är mycket högre än de vi tidigare tagit in.
SL fortsätter att brottas kring kontanthanteringen i trafiken. Bakgrunden är att återkommande rån av framför allt busschaufförer fått arbetsmiljöverket att förbjuda kontanthantering på bussarna i hela Stockholms län från och med den första april i år.
Fildelning – Fri kunskap – Fri kurslitteratur – Fri kollektivtrafik
Där har du parollen för den paneldiskussion som Osäkrade Studenter bjuder in till nu på måndag (19/3) klockan 17:00 i Lilla Salen på Allhuset, Stockholms Universitet. Förutom Planka.nu kommer även Kunskapsfabriken och Piratbyrån att medverka. Diskussionen börjar 18.00, men redan klockan 17.00 bjuds det på gratis mat, tips och rådgivning för osäkrade studenter. Kom och ät, lyssna och diskutera!
Planka.nu får regelbundet in rapporter om folk som blivit utsatta för hot och våld från kontrollanter i kollektivtrafiken, något vi finner fullständigt oacceptabelt! Därför driver vi tjänsten Kollektivtrafikombudsmannen som hjälper dig som blivit drabbad av våld från personal i kollektivtrafiken. Även om KtO är Stockholmsbaserad så kan vi såklart hjälpa dig som bor på andra ställen, maila: kontakt@kto.se om du vill veta mer.
Idag skickade Vänsterpartiet i Göteborg ut ett pressmeddelande där man beskriver det senaste i raden av övergrepp från kontrollanternas håll.
Som svar på den kommande prishöjningen och införandet av zontaxa i SL-trafiken så har planka.nu i Stockholm ett specialerbjudande som gäller from. idag den 15:e mars tom. den 15:e april.
Fredagen den 16:e Mars så kommer SL:s kontrollanter ha razzia i Kista från kl. 8.00 och ett par timmar framåt samt på Brommaplan från kl. 15.00 och ett par timmar framåt, så håll dig borta från de stationerna!
Planka.nu bjuder in alla intresserade till debatt och diskussion om kollektivtrafiken och nolltaxan till Biocafé tellus i Midsommarkransen klockan 19:00 nu på tisdag den 20:e mars.
Planka.nu anordnar en demonstration den 31 mars kl. 15 på Sergels torg mot SLs prishöjningar. Kom med i kampen för en avgiftsfri kollektivtrafik!